The Complete Guide to Diets That Work - Comparison Chart

showmethescience

(Troy) #1

Standing in line at the grocery store
This caught my attention

$14 for this junk
( free to take pics :rofl: )

Sorry
Not the best of pictures
I was multi tasking In line
Taken one for the Team😓

Enjoy
Ymmv I guess

Oh boy
Check the so called Cons of Keto🙄


(Now known as "DR JUICE" - it's just that easy! JUICE DC (Doctor of Comedy)) #2

It’s not expensive, morons.


(Laurie) #3

No, it’s not expensive. I don’t have access to cheap food sources or sales, and I spend about $7 a day on food. I used to spend that much just on junk food–plus whatever normal food I ate. I used to eat waaaay more meat/eggs/cheese/fish than I do now, as well as carby foods like pasta, bread, root vegetables, etc., which also cost money.


#4

I really don’t see the expense myself.
My shopping bill has NEVER been less.

I suppose if you were delving into the fancy recipes that some do, it could get more expensive. But I doubt it could rival my pre keto bills!!


(Becca) #5

It’s definitely not expensive. Bought a 3 lb chuck roast last week for $18. Made butter beef in the instant pot. It lasted me for an entire week :woman_facepalming:t4:


(I stand with @juice, say NO to Trolls!) #6

Whole 30 cost us a whole lot more than keto ever did.

Seriously, my wife could not figure out the budget to make Whole 30 work. That’s one of the reasons we stopped.


#7

Having said that, it’s costing me a small fortune in pork scratchings… … … . . oh I love those things :heart_eyes:


#8

I know, I better tell my canned meat I’m switching to ONLY grass fed.