Tell your low-cost keto success story!


(traci simpson) #21

I spend $150 every 8 weeks for my meats (Butcher Box)
two dozen eggs from the local farmer-$10
veggies from farmers market - roughly $10
cheese from the farmers market - $9 (smoked jalapeno cheddar) 1x a month
heavy cream (land o lakes ) $4 the expensive kind has less crap then the Walmart $2 brand
parmesan cheese (aldi) roughly $6 a month
butter a lot because I never want to run out
SO about $60 a month! much cheaper!!!


(hottie turned hag) #22

Girl you must be rich :rofl:
I paid .62 yes cents for 18 eggs at WM this week. Are those golden eggs or what?


(traci simpson) #23

Lol. No I just like to support the local farms


(Dirty Lazy Keto'er, Sucralose freak ;)) #24

I can’t say I save much money because of keto directly… But I did learn about Sous Vide here, and now I’m buying lots of cheap beef, knowing that I can now make it tender and juicy every time :wink:


(traci simpson) #25

Is a Sous Vide the same as a crockpot?


(Lazy, Dirty Keto 😝) #26

No they are different


(Jack Bennett) #27

Some stuff I habitually get is cheaper and some is more expensive:

Cheap
Ground beef
Eggs
Olive oil (bulk from Costco)
Coconut oil (bulk from Costco)
Heavy whipping cream
Butter
Chicken thighs
Canned salmon
Basic cheese

Expensive
Macadamia nuts
MCT oil
Protein powder

Typically the expensive items are more like “supplements” than regular food items. Just an ounce here, an ounce there. Except for macadamia nuts. I could eat a pound of them a day I’m sure…


#28

Oh a nice topic I didn’t know about (I usually wait for others to resurrect topics, I am here way too much anyway).

Keto is my cheapest diet ever and I ate on a budget before, on low-carb, eating homemade food all the time (using way more expensive ingredients instead of cheap plant oil, sugar and flour but my costs still dropped when I went low-carb and started to eat way less). Of course, I could spend way more money on my food but no need (and I am poor anyway). Okay, sometimes it’s nice to eat something more luxurious or visit a nice restaurant but I never liked to do it often, it was and will never be significant. I buy most of my animal products from farmers or nice ladies who raises hens and rabbits on the side though and it makes it more expensive but tastier, better, I have my standards and principles (but not much money, that’s why it is most, not all).
I eat the same on and off keto, I just have extra carbs (extra cost and often extra work) when I am not on keto. Now that I am on my way to ignore plants, my diet probably gets even cheaper, even with some good meat from farms. It’s so nice fatty meat is the cheapest, I always preferred those parts.
So I don’t spend a lot of money on carbs, fat for my carbs (I usually eat more fat if I eat more carbs), I don’t need expensive sweeteners if I don’t really eat plants… I consume less calories this way but that’s the plan.
I will need more calories later but some more calories from animal fat isn’t expensive.

We don’t need much fancy, overpriced stuff on a normal day. We can eat eggs and meat and vegeables and other perfectly normal food. I’ve read so many times that paleo, keto and every other popular diet is oh so expensive. Hell no. Buy normal food and not even the most expensive meat if you can’t afford that. There are so many not expensive options.

Of course, not every countries are the same. I can’t buy so insanely cheap eggs people often write about. Butter is quite expensive to me (but I still use some). Whipping cream is okay as it’s nice and a tiny bit is enough but it has lactose and I could buy some proper food with that money… So I use it sparingly and rarely.
I can afford so many things if the amount is tiny and they barely change my costs… I do have some fancy, expensive stuff - not almond flour or avocado or pecan, that’s impossible for me, I mean coconut flour and the like. It’s funny to hear people complaining that gluten free diet is expensive as they need to use rice flour :smiley: Rice flour is so ridiculously cheap, more expensive than the cheapest wheat flour, indeed but I am very sure the cost of our eating has almost nothing to do with the price of the flour of our bread. Unless they live on mostly bread or something. Buying a coffee every day, eating out now and then, these are way more expensive. But many people just look at the price of the ingredients. I think the same people go and easily make a cake using 500g butter and if something costs a lot, well that does. They could eat their gluten free bread for months with that money (minus the price of original bread. buy the way, if they bought normal, really cheap bread and now they make that themselves, it’s probably not even more expensive. not like there is such thing as gluten-free bread in my world but it’s their world) and it’s only a single ingredient though probably the most expensive.

Whatever. We can make it cheap enough. We can buy things cheaper, I use webshops, sales, I know where to find good stuff for a good price and think what I need and what is worth it to buy. We can just ignore everything really expensive and not needed at all.
People buy so many unnecessary, unhealthy, overpriced stuff even if they think they are too poor to afford decent things, I see that a lot. They don’t think enough.


#29

Today I’ve made a batch of egg muffins (with cheese, mushrooms, olives, a bit of onion, bell pepper and tomatoes) that will be enough for a few days (around 25 muffins for 2 people). For lunch we had caesar salad (homemade dressing) and steaks (it’s Sunday, let’s enjoy it with good meat!).

Other than the muffins I already cooked and shredded chicken breasts (I mix them with mayo, celery, olives, bell pepper and make a salad) and got some cherry tomatoes and mozzarela to treat myself with a caprese salad during the week. Only bought seasonal (Southern hemisphere) or on sale ingredients. Milk cream was on sale so I got 10 small boxes.

Cashews and almonds are kind of expensive here and I only buy some occasionally. I love cashews but they have too much carbs, one more reason to avoid…

Keto is by far the cheapest I ever ate so far. No more snacks, drive-thrus, delivered food at home, restaurants often, etc.


(Mother of Puppies ) #30

I usually pre-make one dish per week to have for lunch every day, and omelets when I have breakfast.
I repeat the prepped meal for two weeks and then can’t take it any more. :joy:


(Windmill Tilter) #31

Love it! I call this sort of eating “boring keto”. Nothing drops pounds faster. When food ceases to be entertaining and ceases to give a dopamine hits, you just eat when you’re actually hungry. Eating like this was a real game changer for me!


(Laura Victor) #32
  1. I’m brown-bagging 4-5 lunches a week now, usually leftovers or Keto Chow.
  2. Lot less snacking and treats – saving a bundle on protein bars.
  3. Less takeout dinners.
  4. no longer throwing out stale bread.

(Scott) #33

I used to struggle to find lower carb wraps for lunch and then it hit me. I just get some meat and roll up some cheese, add mayo or mustard in it and eat it with a hardboiled egg. A bag of pork rinds cost a lot less than chips too. My employees eat at fast food places (you should see their bellies expand) and probably spend at least $7 a meal.


#34

I have saved money on Keto. I have totally cut out snacks. Don’t want them and don’t need them for satiety. Did anyone else just feel like the were eating just for the sake of eating on a high carb diet? I try to do a couple of 36 hour fasts during the week, no food costs for two days only faucet water and salt. The other three work days I eat TMAD, all home cooked meals with usually clearance beef. I would OMAD but I try to up calories to keep metabolism elevated. On weekends I eat three meals with two of those usually at home and maybe one or two meals out on a Friday or Saturday evening. There is no way that I spend as much as I did on constant all day feeding.