1 thing people need to know to understand how major this, is that we are not a wealthy family. We have everything we need, but we can not afford to buy food when we are out, or drive very far on days out.
Friday we went for a long walk and ended up in a village. we were out much lo get than we expected and stopped in a village shop to get something to eat.
Normally we would have bought 4 sandwiches, 4 drinks and 4 snacks for myself, wife and 2 kids.
Plus, because I was always greedy I would have bought myself an extra something, but thatās besides the point.
Essentially a cheap lunch in a shop would cost us £15 minimum.
However, I just didnāt āneedā to eat.
Because I have lost nearly a stone, my wife has been putting in a lot of effort to, so we ended up buying 3 bits of fruit and some snacks for the boys.
Total £3.
Then yesterday a similar situation but in a supermarket. I ended up buying a small pack of pepperoni for 65p which was the perfect amount.
65p for a lunch! I never thought I could eat a lunch right from a shop for 65p.
Anyone who says keto is expensive is not doing it right.